Az Ördögszántotta hegy legendája és a Vylyan Classicus borcsaládja
2020. június 17.
Az Ördögszántotta hegy legendája összeköti az itt élőket, a vidék kulturális örökségének része. Pincészetünk számára azonban még ennél is több: szereplői borainkban öltenek testet. De hogyan lesz egy borból Kakas vagy Boszorkány? Az alábbi bejegyzésünkből ezt is megtudhatod!
Szársomlyó, az Ördögszántotta hegy
A Villányi-hegység legmagasabb csúcsa a Szársomlyó a Villányi borvidék védjegyeként is elhíresült magyar kikerics egyedüli, valamint számos más különleges növény és állat élőhelye is. Aki a vidékre érkezik, már messziről látja, ahogy a zöldellő dombok fölé magasodik a Szársomlyó, azaz az Ördögszántotta hegy, a maga jellegzetes barázdákkal tarkított déli lejtőjével. A 442 méter magas hegy nevét a sombogyók bősége és a sziklás hegycsúcs kopaszságára utaló szár szavakból kapta. A sziklás hegyoldal különleges barázdáit nézve pedig egyenesen következik a kérdés, vajon ki és hogyan szántotta fel ezt a kemény, köves hegyet?
Az Ördögszántotta hegy legendája
Villány kultúrtörténetének megkerülhetetlen része a Szársomlyóhoz fűződő legenda. Az ősi monda után a helyiek csak Ördögszántotta hegynek hívják, melynek hallatán mindenki kívülről fújja a történetet a különös éjszakáról.
„Egyszer volt, hol nem volt, élt valamikor egy vén boszorkány Nagyharsány falujában, a hegy tövében, akinek volt egy gyönyörűséges leánya, Harka. Szeme csillogott, mint a gyémánt, aláomló dús haja olyan tüneményesen selymes volt, mint az esthajnali pára, szép ívű, piros száját pedig csak a hajnalban nyíló rózsabimbóhoz lehetett hasonlítani. Az ördög mindenáron szerette volna megkaparintani az ártatlan szépséget. Ígért az anyókának fűt-fát, s mikor ez sem használt, átokkal fenyegette. Az anyóka alkut ajánlott: ha az ördög estétől hajnalig, a kakaskukorékolásig felszántja a Harsányi-hegy szikláit, akkor övé a lány, de ha csak egy ásónyommal is elmarad, ne számítson a kezére.
Az ördög megörült az ajánlatnak, előhozta a pokolból hatalmas vasekéjét, egy macskát és egy kecskét fogott be eléjük. Jókedvűen kezdett hozzá a szántásnak, s még éjfélt sem ütött az óra, máris fel volt szántva a hegy fele. Nosza, megijedt erre az öregasszony, de végső elkeseredésében pompás mentőötlete támadt. Éjfél után odament a tyúkólhoz, s elkezdett kukorékolni. A kakasok visszafeleltek neki, s csakhamar az egész falu hangos lett a kakasszótól. Az ördög nem vette észre a cselt, bukása feletti dühében elhajította az ekéjét egészen Beremendig (az ekéről lepottyant sárból lett a siklósi hegy), ő maga pedig Harkány falunál (amely a szép Harkáról kapta nevét) nyomtalanul eltűnt a föld gyomrában. Ahol lement a pokolba, a repedésen víz tört fel a felszínre, mely azóta is buzog. „
Régi monda, Classicus borok
A legenda összeköti az itt élőket, a hely szellemének elengedhetetlen része. Úgy éreztük, hogy a hegy lábánál termő szőlőinkből készült borokat is áthatja ez a régi monda. Olyannyira, hogy classicus borainkat jobban megfigyelve, személyiségükben is elkezdtük felfedezni a legenda szereplőit. 2008 óta classicus borcsaládunk teljes egészében az Ördögszántotta hegy legendáját személyesíti meg.
Králik Péter grafikus kézi rajzai az ősi történet szereplőit művészi, ironikus irányból közelítik meg, hogy mosolyt varázsoljanak a borkedvelők arcára. Pincészetünknek a borok megalkotásával, stílusával hasonló célja volt: lendületet és vidámságot vinni a hétköznapokba.
A Boszorkány, a Hërka és a Kakas
A történetet már ismerjük, de mit kell tudni borainkról? Miért lett épp a rizling a Boszorkány vagy a rozé a Kakas, hogyan szövődtek össze a legenda szereplői a Vylyan borokkal?
A Boszorkány rizling egy sokoldalú, leleményes és furfangos bor, akár a mondabeli boszorkány. Illat- és ízvilágában egyaránt az érett (de nem túlérett) vilmoskörtés és egreses jegyek a meghatározóak. A kortyban ehhez törékeny, cseppet kesernyés citrusosság és sós mineralitás társul egy csöppnyi fahéjjal. Frissítő korty, szép aperitif ital.
Hërka, a gyönyörűséges hajadon, akire még az ördög is szemet vetett. A Vylyan chardonnay pedig évről évre bizonyítja, hogy kedves és természetesen csábító ízével mindenkit magával ragad! Nem is kérdés, hogy ez a bor áll legközelebb a szépséges Hërkahoz! Illata a friss őszibarackra, a sárga almára és a vaníliára emlékeztet, kóstoláskor csöppnyi sósság, csöppnyi kesernye teszi izgalmassá a kortyot. Friss, üde és gyümölcsös!
A Kakas, örömmel és teli torokkal hirdeti a napfelkeltét, az igazi rózsaszínű pirkadatot, a lendülettel teli friss nyári ébredést. Rozé borunk éppen ilyen: üde, ropogós és szomjoltó bor! A piros bogyós gyümölcsök (korai cseresznye, ribizli) és a lime frissessége köszön vissza az intenzív illatban és ízben. Lendületét a feszes savak adják újabb és újabb kortyra csábítva a kóstolót.
A Macska és az Ördög
Büszke, független, kitartó, ugyanakkor simulékony, kedves és könnyed, akár csak a portugieser! A Macskában minden benne van, amiért ezt a fajtát szeretjük: alkalmazkodó, dorombolós, hízelgő. Bársonyossága és lágyabb tannin tartalma miatt akár minden nap jólesik – akárcsak egy macskának a simogatás! Friss, tiszta, fajtajellege tele van meggyes, szilvás gyümölcsösséggel, finom fanyarsággal és fahéjas lecsengéssel.
A legenda szerint az Ördög a szerelmes és szerethető alvilági nagyúr, akinek végül mégiscsak túljárnak az eszén. A kékfrankosból, merlotból,zweigeltből és syrah-ból álló házasításunkat nem is tudtuk volna jobban kifejezni, mint az Ördög névvel. Ennek a bornak nem a kifinomultsága, hanem az életereje ejti rabul az embert. Illata és a korty egyaránt a vörös- és a sötétebb bogyós gyümölcsök keverékére emlékeztet, csöppnyi csokival és fűszerekkel kiegészítve. A meghiúsult ördögi házasság emléke ebben a cuveé-ben, vagyis egy igazi ördögi házasításban élhet tovább.